Zimní Olympijské Hry 1932 V Lake Placid

Zimní olympijské hry 1932 se konaly ve Spojených státech v Lake Placid a staly se prvními olympijskými hrami v Severní Americe. Proběhly během globální finanční krize, a proto byly z hlediska počtu zúčastněných zemí a počtu sportovců znatelně horší než ty předchozí.

Zimní olympijské hry 1932 v Lake Placid

Zimní olympijské hry se začaly konat v roce 1924, soutěž Lake Placid byla třetí v jejich historii. Světová finanční krize zanechala na jejich hospodářství znatelnou stopu, počet sportovců a zúčastněných zemí se ve srovnání s hrami v roce 1928 výrazně snížil. Celkem se her zúčastnilo 252 sportovců ze 17 zemí, přičemž 150 sportovců zastupovalo dvě země - USA a Kanadu.

Na třetí zimní olympiádě byly představeny sportovní disciplíny jako bob, rychlobruslení, běh na lyžích, severská kombinace, skoky na lyžích, hokej a krasobruslení. Curling a závody psích spřežení byly ukázány jako ukázkové sporty.

Na těchto hrách nebyli zástupci Sovětského svazu; zimních olympijských her se začali účastnit až v roce 1956. První místo v týmové soutěži obsadili sportovci z USA se 6 zlatými, 4 stříbrnými a 2 bronzovými medailemi. Druhé místo obsadili olympionici z Norska: 3 zlaté, 4 stříbrné a 3 bronzové medaile. Třetí místo obsadili Švédové s jednou zlatou a dvěma stříbrnými medailemi. Celkově získali olympijské medaile zástupci deseti zemí.

Hokejového turnaje se zúčastnily pouze čtyři týmy - národní týmy USA, Kanady, Německa a Polska. Poprvé se zápasy konaly na krytém kluzišti, kanadský tým se stal olympijským vítězem, druhé místo obsadili sportovci z USA, třetí vyhrálo Německo.

Na bobové dráze si Američané neměli obdoby, vzali ze všech odehraných medailí všechno zlato, jedno stříbro a jeden bronz. Sportovci ze Spojených států předváděli stejně působivě v rychlobruslení a brali zlato na všech čtyřech vzdálenostech.

V běhu na lyžích se hlavní bitva o medaile odehrála mezi Švédy, Finy a Nory. V krátkém závodu na 15 kilometrech si Švédi vzali zlato a stříbro, Finové šli na bronz. Na 50 km maratonu získali lyžaři z Finska zlato a stříbro a Norové získali bronz. Nakonec se v rámci severské lyžařské soutěže celé pódium dostalo do rukou sportovců z Norska. Vládli také ve skokech na lyžích, když vyhráli všechny tři medaile.

Karl Schaeffer z Rakouska získal zlato mezi krasobruslaři v bruslení mužů, Sonya Henie z Norska zvítězila mezi ženami. Při párovém bruslení zlato patřilo André Brunetovi a Pierrovi Brunetovi.