Zimní Olympijské Hry 1952 V Oslu

Místo konání této olympiády bylo nejprve určeno hlasováním členů Mezinárodního olympijského výboru, nikoli schůzí. Kromě toho se jedná o první zimní hry, které se konaly v přeplněném evropském hlavním městě, což učinilo soutěž slavnostnější.

Zimní olympijské hry 1952 v Oslu

Zimní olympijské hry 1952 se těšily velkému diváckému zájmu, protože Norsko je nesporným lídrem v oblasti zimních sportů. Soutěže se zúčastnily národní týmy 30 zemí. Poprvé na hry přišli sportovci z Nového Zélandu a Portugalska. Národní týmy Německa a Japonska byly povoleny, tým NDR se odmítl zúčastnit. SSSR se stal členem MOV jen rok před touto olympiádou a ze strachu z nízkých výsledků vyslalo sportovní vedení do Norska pouze pozorovatele.

Na začátku her vybudovali Norové moderní bobovou dráhu, obrovský stadion Bislett a zrekonstruovali slavný odrazový můstek Holmenkollen. Ve východní části Osla bylo otevřeno jedinečné kryté kluziště „Jordan Amphi“, které splňuje všechny mezinárodní požadavky na pořádání hokejových turnajů.

Během výstavby centrální sportovní arény bylo zavedeno několik technických vylepšení. Komentátoři dostali moderní vybavení. Severní část stánku byla věnována reportérům a měla stoly s telefony. Pod stánky bylo umístěno moderní lékařské centrum. Další technologickou novinkou těchto her bylo použití počítačů k výpočtu skóre za výkony bruslařů.

V osmi sportech se hrálo 22 sad ocenění - bob, sjezd na lyžích a rychlobruslení, kombinované lyžování, běh na lyžích, skoky na lyžích, lední hokej a krasobruslení. Na Games-52 se poprvé konaly soutěže mezi lyžaři v závodě na 10 kilometrů, kde zvítězila finská Lydia Videman. Hokejbal se konal jako exhibiční turnaj.

Hrdinou olympijských her byl norský rychlobruslař Hjalmar Andersen, který získal tři zlaté medaile. Americká lyžařka Andrea Lawrence-Meadová a německý bobista Andreas Ostler získali po dvě zlaté medaile.

Hostitelé soutěže zvítězili v soutěži družstev se 16 medailemi, z toho 7 zlatými, 3 stříbrnými a 6 bronzovými. Čestné druhé místo obsadili Američané s 11 medailemi, třetí místo obsadil národní tým Finska.