Zimní Olympijské Hry 1956 V Cortině D'Ampezzo

Páté (zimní) olympijské hry se konaly v roce 1956 v Cortina d'Ampezzo (Itálie) od 26. ledna do 5. února. Zúčastnilo se jich 942 sportovců, včetně 146 žen, z 33 zemí. Letos debutoval tým SSSR na hrách (53 sportovců), což radikálně změnilo rovnováhu sil. Celkem se uskutečnilo 245 soutěží v 5 sportech, program lyžařských závodů byl změněn a rozšířen. Místo závodu na 18 km se tedy konaly lyžařské závody na 15 a 30 km. Ženy bojovaly o zlato v štafetě na 3x5 km.

Zimní olympijské hry 1956 v Cortině d'Ampezzo

Již ve 20. a 30. letech byla Cortina d'Ampezzo poměrně známým střediskem zimních sportů. Konaly se zde mistrovství v alpském lyžování a lyžování. Toto letovisko bylo také nominováno na olympijské hry v roce 1940.

Na začátku her bylo město zcela transformováno. Byl postaven krásný moderní stadion se čtyřstupňovými stánky, byla připravena vysokohorská vysokorychlostní dráha pro bruslaře. Byl také postaven nový odrazový můstek (80 m) - podle účastníků soutěže jeden z nejlepších na světě.

Poprvé v letošním roce složil jeden ze sportovců jménem všech účastníků her olympijskou přísahu (to udělala Italská Juliana Chenal-Minuzzo). Televizní vysílání těchto soutěží bylo také provedeno poprvé.

Jak již bylo zmíněno, sportovci SSSR radikálně změnili rovnováhu sil ve svůj prospěch. Závodili ve všech soutěžích kromě bobů a krasobruslení. L. Kozyreva získal první zlato v 10 km lyžařském závodě pro Sovětský svaz a o druhé a třetí místo se dělilo i sovětské lyžaře. V štafetě vyhrál sovětský tým stříbro a poté zvítězili finští lyžaři. Prvními olympijskými vítězi v historii, kteří nebyli ze skandinávských zemí, byli také naši sportovci - Pavel Kolchin přispěl 3 ocenění národnímu týmu SSSR - 1 zlatou a 2 bronzovými medailemi.

V běhu na lyžích pro muže byl boj relativně vyrovnaný. Norové, Finové, Švédi a sportovci ze SSSR obdrželi každý po jednom nejvyšším ocenění. Ve skokech na lyžích se nejlépe dařilo Finovi L. Hyvärinenovi (81 a 84 m), který si procvičoval novou techniku skákání, a S. Stenersen z Norska oslavoval vítězství v biatlonu. V soutěžích v alpském lyžování s jistotou dominoval Rakušan A. Sailer, který vyhrál všechny 3 typy soutěží.

Pokud jde o hlavní senzaci zimních olympijských her VIII, představili ji diváci sovětští sportovci. Norové, kteří měli v roce 1952 především hlavu a ramena, se spokojili pouze se dvěma stříbrnými cenami. Sportovci ze SSSR byli tentokrát lepší: dokázal to nový světový rekord (40, 2 s) a „zlato“E. Grishina ve vzdálenosti 500 m, stejně jako dva světové rekordy (a samozřejmě 2 zlaté medaile) ve vzdálenosti 1500 m všichni stejní Grishin a Yu. Mikhailov. Olympijský rekord ve vzdálenosti 5 000 m vytvořil náš B. Shilkov. Severané oslavovali vítězství pouze jednou - na 10 000 m (1. místo obsadil Švéd S. Erickson).

V bobové (dvojka) získali Italové stříbrné a zlaté medaile, Švýcaři zlaté medaile ve čtyřech a Itálie se spokojila s druhým místem. V krasobruslení se stali mistry krasobruslaři z USA, ve dvojici - z Rakouska.

Hokejisté národního týmu SSSR sebevědomě porazili všechny své soupeře a stali se mistry olympijských her. Nepřemožitelní Kanaďané se uspokojili pouze s 3. místem a nechali USA postupovat vpřed (podlehly Američanům 1: 4).

Výsledkem je, že SSSR v celkovém pořadí obsadil první řádek - 104 bodů a 16 medailí (7-3-6), druhé místo bylo v Rakousku - 66, 6 bodů a 11 medailí (4-3-4), třetí místo bylo ve Finsku - 57 bodů a 6 medailí (3-3-1).