Jaké Byly Olympijské Hry 1906 V Aténách

V roce 1906, 10 let po konání prvních olympijských her v Aténách, se konala mimořádná olympiáda, která není stanovena pravidly. Rozhodnutí Řecka uspořádat ho zpočátku vyvolalo silnou kritiku některých olympijských výborů. Jejich názor se však postupně měnil k lepšímu kvůli skutečnosti, že mnoho zemí nemohlo poslat do St. Louis seriózní týmy nebo se vůbec neúčastnily her 1904 kvůli vysokým nákladům na cestu do států.

Jaké byly olympijské hry 1906 v Aténách

Olympijské hry, zastíněné mezinárodními veletrhy, byly vleklé krizi. Na pozadí současné situace mohli Řekové jako strážci starověké kultury Helénů pořádat Interolympiádu. Navzdory skutečnosti, že aténská olympiáda v roce 1906 byla první a jedinou akcí tohoto druhu a její výsledky nebyly uznány jako oficiální, organizátoři se vyrovnali s úkolem: vdechnout život vybledlému projektu.

Řecké fórum, na rozdíl od svých dvou oficiálních předchůdců, nebylo příliš prodlouženo v čase a podařilo se mu stát se globální událostí, která v té době shromáždila rekordní publikum - 884 sportovců zastupujících 20 zemí.

Poprvé v historii her prošli všichni účastníci registračním řízením u národních olympijských výborů. Poprvé také diváci sledovali zahajovací a závěrečný ceremoniál her, přehlídku olympioniků a vzestup nad tribuny národních transparentů na počest vítězů.

Zajímavá jsou také fakta týkající se účastníků olympijských her v roce 1906. Ray Yuri - 8násobný atletický olympijský vítěz atlet na Interolympiádě vyhrál skok do dálky z místa (3 m 30 cm) a skok do výšky z místa (1 m 56 cm). Pokud by byly tyto výsledky zohledněny, předběhl by Paavo Nurmi a Carla Lewise ve zlatě (každá 9 zlatých medailí). K účasti na olympijských hrách ve Stockholmu, které se konaly v roce 1912, Ray Yuri již nebyl povolen kvůli svému věku, bylo mu 39 let.

Paul Pilgrim, americký běžec, vyhrál dvě vzdálenosti 400 a 800 metrů. Tento výsledek zopakoval až o 70 let později sportovec Alberto Juantorena na olympiádě v Montrealu.

Kanadský běžec Billy Shering přijel do Řecka 2 měsíce před hrami, aby se přizpůsobil místním podmínkám. Jeho úsilí nebylo marné, nečekaně vyhrál maraton pro všechny. Korunní princ Georg z Řecka běžel poslední kolo stadionu se Scheringem.

Na mezolympijských hrách v roce 1906 finští sportovci soutěžili poprvé a okamžitě získali zlato. Werner Järvinen obdržel medaili za hod diskem v antickém stylu.

Největší počet ocenění na olympijských hrách získal Američan irského původu Martin Sheridan. Získal zlato za vrh koulí a hod diskem v klasickém stylu. Za skok do dálky a do výšky z místa dostal stříbro. Řecký král předal Sheridanovi kopí vítěze, které je stále drženo v domovině sportovce v Irsku.