Čtvrtfinále Mistrovství Světa Ve Fotbale 2014: Nizozemsko - Kostarika

Finálový zápas čtvrtfinále mistrovství světa FIFA hostil 5. července brazilské město Salvador. Národní týmy Nizozemska a Kostariky bojovaly o právo hrát v semifinále mistrovství světa.

Čtvrtfinále mistrovství světa ve fotbale 2014: Nizozemsko - Kostarika

Tato dvojice týmů byla jediná, kde byl jasný favorit mezi ostatními týmy, které hrály ve fázi čtvrtfinále. Nizozemsko vypadalo před úvodním hvizdem lépe, ale Kostaričané měli stále právo pokračovat ve svém fotbalovém příběhu.

Hra začala s evropským náskokem. Během prvního poločasu si strážci van Gaala vytvořili mnoho nebezpečných šancí na skórování, ale Navas zachránil tým ze Střední Ameriky. Van Persie, Sneijder a Depay měli šanci na skórování, ale skóre zůstalo na konci prvního poločasu nulové. Hráči Kostariky se snažili ohrozit brány Evropanů pouze ze standardů, ale nevypadalo to tak nebezpečně, jak by si fanoušci Střední Ameriky přáli.

Ve druhé polovině setkání Holanďané znovu rozpoutali příval útoků na bránu soupeře a kostarický brankář pokračoval v dělání zázraků. Posledních deset minut druhého poločasu bylo pro kostarické hráče extrémně obtížné. V 82. minutě Sneijder úderem otřásl rámem brány Kostariky, v 84. minutě už Van Persie vrážel do brány ze smrtelné pozice, ale Navas opět zachránil.

V 90. minutě zablokoval kostarický hráč Teihead na brankové čáře cestu míči do brány, poté břevno zachránilo také Američany.

90 minut setkání neodhalilo vítěze. Nuly hořely na výsledkové tabuli, což neodráželo celkovou výhodu Nizozemska.

V prodloužení pokračovali Holanďané v obležení brány soupeřů a brankář Navas znovu a znovu zachraňoval. Tam, kde byl kostarický brankář již bezmocný, se rám brány zachránil. Takže Sneijder ve 119. minutě mohl vstřelit vítězný gól, ale břevno hrálo pro Kostariku. Je pravda, že Kostaričané měli jednu šanci skórovat v prodloužení. Ve 117. minutě dostal Urenia dobrou přihrávku od partnera a vystřelil Holanďany z pokutového území na branku. Brankář Sillesen zachránil Holandsko.

Hrací doba zápasu skončila bezgólovou remízou. Lze ale konstatovat, že skóre zjevně nebylo podle hry. Holanďané měli nejméně pět nádherných šancí na vstřelení branky soupeře, ale o všem rozhodly pozápasové tresty.

Před sérií 11 metrů nahradil van Gaal nizozemského brankáře. Do pole vstoupil Tim Krul, který se stal posledním hrdinou setkání. Holanďan zachránil dvě penalty, což Nizozemsku umožnilo zvítězit v sérii 11 metrů se skóre 4 - 3.

Nizozemsko postoupí do semifinále, kde bude čelit Argentině, zatímco Kostaričané jsou hrdí na to, že turnaj opustili s týmem, který neprohrál v pěti zápasech mistrovství světa ve fotbale nikomu v herním čase.